Keď Cameron vidí ďalej ako ostatní

5. decembra 2011, matejbaranek, Nezaradené

O krachujúcej únii a kráľovstve, ktoré vidí ďalej ako ostatní členovia Schumanovej idey. Komentár o potkanoch, ktorí opúšťajú potápajúcu sa loď ako prví.

Návrh vytvoriť úniu v medziach terajšieho európskeho spoločenstva sa javil ako spása za kolaps v Stredomorí. Koncepcia „super únie“ totiž otvárala náruč pre pomerne silné ekonomiky s budúcnosťou a tým vytláčala nakazené.

Myšlienka ozdravovania spoločenstva má ale trhlinu. Podľa nej by stará eurozóna slúžila nespoľahlivým. Tam by sa odsunuli Atény a ďalší, čo sú už „na dne“. Zdravý variant by naopak vytvorili Nemecko a Francúzsko. S novým eurom. V prípade Berlína, s novou nemeckou markou.

Merkelová a Sarkozy si spočítali dve a dve. Ak chcú získať úrok od krízou nepoznačených krajín, je výhodnejšie zachrániť málo, ako nasilu držať utópiu a stratiť veľa. Najväčšie európske ekonomiky sa správajú ako unikajúce potkany z potápanej sa lode. Ide im totiž o krk.

Váhanie Číny a Ruska, je ale postavené na obchode. Chcú zarobiť, nie prerobiť. Napokon, ich skepsa je rozumná, či sa to ostatku Európy páči alebo nie. Dať pôžičky tým krajinám, pri ktorých je záruka, že sa do niekoľkých rokov vrátia aj s úrokmi, je vlastnosť úspešného biznismena. A rozumnej banky.

Dané kritérium by spĺňalo len Nemecko. Ak sa zasadí čestným slovom, tak aj Francúzsko. Hospodársky zázrak po II. svetovej vojne ešte neprestal rezonovať ako dostatočný argument pre získanie pomocnej ruky.

„Super únia“ by chcela plávať na vlnách úrokov a bolo by len otázkou času, kedy by došlo k výmene meny. Európa by pritom nezostala pokojná. To, že ostrovy začali zbrojiť je dôsledok triezveho uvažovania. Aj keď nebezpečného. Britský premiér David Cameron to potvrdil slovami, že jeho krajina sa musí pripraviť na každú eventualitu. Vrátane nepokojov.

Ak nazrieme do histórie pred Hitlerovu vládu, zbadáme terajšiu situáciu. Nemusíme byť proroci, aby sme sa dopracovali až k výsledku. Svet speje k vojne. Alebo k socializmu, ak sa zavedú reštrikčné opatrenia voči nestabilným partnerom a nanovo sa postavia európske zmluvy. Otázka, čo je nateraz lepšie, nie je na mieste.