Volanie na poplach

Provokácia, ktorú spúšťa Budapešť začína zaváňať veľkými problémami. Vyzerá to, že jediný bod, na ktorý upiera maďarská vláda svoj pohľad je občan iného štátu. To znamená, že Maďarsko chce na seba prebrať autoritu a zodpovednosť prislúchajúcu tomu ktorému štátu. Pliesť sa však do suverenity a zvrchovanosti cudzej krajiny je bez servítky pred ústami nastoľovanie propagandy.

Maďarsko svojimi výrokmi nemusí mať pravdu. Veď reči o znovu nastolení Veľkého Maďarska sú pretriasané na pôde parlamentu neustále. Fidesz však očakáva, že do roku 2011 požiada o dvojaké občianstvo 250 000 až 400 000 etnických Maďarov. Myšlienka „dobrovoľných“ sankcií a straty občianstva krajiny, v ktorej etniká žijú na úkor získania maďarského občianstva, je málo pravdepodobná. Jednoznačne z toho vyplýva, že konkrétne počty v provokácii nie sú až tak nebezpečné. Nebezpečná je však samotná myšlienka provokácie.

V celistvosti to znamená, že maďarská vláda začína považovať iných občanov za svojich vlastných. A pokiaľ si začne privlastňovať ľudí, začne si privlastňovať aj zem, na ktorej žijú. Pretože nikto neopustí svoje dlhoročné bydlisko a nepresunie sa o pár kilometrov, v prípade Slovenska na juh, len z lásky k vlasti. Z toho vyplýva, že maďarskej vláde nejde o občana, ktorého by však mala mať ako prioritu na zreteli, ale ide jej o zem, na ktorej žijú. A to je odkaz najnovšej maďarskej provokácie.

A ešte jedna dôležitá vec. Minister zahraničných vecí Dzurinda by mal prestať s úsmevmi od stola s Martonyim. Viac by bolo na mieste, keby radšej dobehol do vlády a začať volať na poplach. Môže sa to zísť.

Strašiak Irán

19.04.2012

Teherán by mal vlastniť atómovú zbraň. Z jednoduchého dôvodu. Monopol Izraela v regióne nezaručuje rovnováhu. Nárast výroby jadrových zbraní priniesol vrchol Kórejskej vojny. Spojené štáty vyrábali vtedy 54 kusov mesačne. O tri roky to už bolo 115. A na konci desaťročia dokonca 600. Môžeme sa len domnievať, aké odbytisko tvoril v danom období Izrael. Spojenecké [...]

Upratovacia čata

14.04.2012

Robert Fico je od začiatku hnaný do úzkych. Hoci je hráč, pomyselný bič, ktorý si na seba uplietol držia v rukách iní. Oligarchovia Smeru a Haščák s nenápadnou figúrou Malatinského. Prepojenie šéfa rezortu hospodárstva na spolumajiteľa Penty Haščáka je viac než len priateľské. Adresy domov v Záhorskej Bystrici pritom nehrajú hlavné husle. Situáciu najlepšie [...]

Hazard s Gréckom

05.04.2012

Samovražda aténskeho dôchodcu nie je mučeníctvom. Paradoxne, grécka vláda nesie na jeho smrti menší podiel viny ako únia. V pozadí treba hľadať zvrátenú cenu eurovalu. A vydieranie. Minulý rok sa stratové banky operujúce v Grécku vydesili. Strach im nahnal vtedajší premiér Papandreu so svojím trúbením na ústup. Vyjadril sa, že pre krajinu by bolo lepšie, keby [...]

Donald Trump

Prekročenie právomocí: Ako chcel Trump zmeniť ikonické kultúrne centrum a prečo narazil na súde

29.05.2026 23:22

Počas svojho prvého funkčného obdobia Trump Kennedyho centrum väčšinou ignoroval.

Ruský prúdový dron Geran-4

Ako sa ruský dron ocitol v rumunskom pohraničí? Zmene kurzu predchádzal zásah protivzdušnej obrany

29.05.2026 22:52

Rumunský prezident sa domnieva, že Európa ako celok čelí nedostatku moderných systémov protivzdušnej obrany proti dronom.

Indiana, balón, teplovzdušný balón

V Košiciach sa zrazili teplovzdušné balóny, jeden núdzovo pristál

29.05.2026 21:02, aktualizované: 21:42

Po náraze jeden z balónov núdzovo pristál na ceste pred obchodným centrom.

Donald Trump

Irán: Trumpove vyjadrenia o potenciálnej dohode sú zmesou pravdy a lží

29.05.2026 19:37, aktualizované: 20:25

Agentúra sa vyjadrila aj k Trumpovmu tvrdeniu, že Washington a Teherán spolu zlikvidujú obohatený urán v Iráne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 55396x
Priemerná čítanosť článkov: 2308x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy