Európske bubliny

Finančné bubliny vytvorené Merkelovou a Sarkozym postupne praskajú. Grécko totiž začalo považovať svoj bankrot za jamu, ktorú už nemôže dlhšie obchádzať. To Brusel zaskočilo, hoci snaha, ktorú vynakladal na násilné nakŕmenie vychudnutého Gréka bola. Aj keď len na oko. Miliardové dotácie zaobalené do sponzorských milodarov vyzbieraných po celej Európe, boli určené bankám. Ako gréckym, tak aj nemeckým.

Dôvod bol prostý. Umelo vystavaná pyramída finančnej infraštruktúry, pri ktorej nikto nevie, kam až siaha, sa začala rúcať. Dnes už Gréci sami priznávajú, že pokiaľ by sa pristupovalo k ich bankám podľa štandardných účtovných pravidiel, už dávno by si zavesili bankrot na krk. Aj keď medzi prvými by išla k vode práve nemecká Deutsche Bank a za ňou ďalšie európske banky, ktoré majú v Grécku zakúpené dlhopisy. Finančná bublina dotovaná Nemeckom a Francúzskom by v okamihu praskla a základ európskej ekonomiky by sa ocitol s holým zadkom, ale s miliardovým dlhom na papieri.

Otázkou je, kde sa potom nachádzajú peniaze, ktoré Európe a Spojeným štátom tak chýbajú. Mohli by sme ich hľadať v krajinách ako Rusko a Čína. To oni dnes disponujú s väčšinovým svetovým kapitálom. Ak Brusel bude chcieť udržať eurozónu pohromade, pomoc bude musieť hľadať práve tam. Pričom výšku úroku budú vyrubovať zdravé ekonomiky nezaťažené dlhmi. Bez okolkov. Mnohokrát  za cenu politických ústupkov.

Lídri eurozóny by sa mali zamyslieť, či násilné držanie jej celistvosti stojí za „pomoc“ nastupujúceho hegemóna. Podmienky Číny sa totiž zakladajú na jedinom cieli. Koniec koncov, práve na ňom visí celá krajina. Hybnou silou čínskej ekonomiky nie je chorý kapitalizmus. To, čo stavia Čínu na popredné miesto svetových veľmocí je socializmus. Brusel by nemal zabúdať, že za všetko sa bude musieť raz zaplatiť. A je jedno, či pôjde o Európu alebo Grécko.

 

Strašiak Irán

19.04.2012

Teherán by mal vlastniť atómovú zbraň. Z jednoduchého dôvodu. Monopol Izraela v regióne nezaručuje rovnováhu. Nárast výroby jadrových zbraní priniesol vrchol Kórejskej vojny. Spojené štáty vyrábali vtedy 54 kusov mesačne. O tri roky to už bolo 115. A na konci desaťročia dokonca 600. Môžeme sa len domnievať, aké odbytisko tvoril v danom období Izrael. Spojenecké [...]

Upratovacia čata

14.04.2012

Robert Fico je od začiatku hnaný do úzkych. Hoci je hráč, pomyselný bič, ktorý si na seba uplietol držia v rukách iní. Oligarchovia Smeru a Haščák s nenápadnou figúrou Malatinského. Prepojenie šéfa rezortu hospodárstva na spolumajiteľa Penty Haščáka je viac než len priateľské. Adresy domov v Záhorskej Bystrici pritom nehrajú hlavné husle. Situáciu najlepšie [...]

Hazard s Gréckom

05.04.2012

Samovražda aténskeho dôchodcu nie je mučeníctvom. Paradoxne, grécka vláda nesie na jeho smrti menší podiel viny ako únia. V pozadí treba hľadať zvrátenú cenu eurovalu. A vydieranie. Minulý rok sa stratové banky operujúce v Grécku vydesili. Strach im nahnal vtedajší premiér Papandreu so svojím trúbením na ústup. Vyjadril sa, že pre krajinu by bolo lepšie, keby [...]

netanjahu, orbán

Netanjahu pricestoval do Maďarska napriek medzinárodnému zatykaču

03.04.2025 06:40

Orbán pozval Netanjahua ešte v deň vynesenia verdiktu ICC. Maďarsko by malo izraelského premiéra na svojom území zatknúť.

vojna na Ukrajine, Grad

ONLINE: Putinov vyjednávač rokoval vo Washingtone. Spojenci z NATO sľúbili Ukrajine pomoc 20 miliárd eur

03.04.2025 06:15

Spojenci prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú podporu v hodnote viac ako 20 miliárd eur, uviedol šéf NATO. Vlani dostala okolo 50 miliárd eur.

Trump

Príliš milý na Rusko: Trump nahneval už takmer všetkých Ukrajincov. Na Moskvu ani len clá neuvalil

03.04.2025 06:00

Iba 19 percent Ukrajincov momentálne verí, že Trump má pozitívny vplyv na ich krajinu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 49933x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy